© 2018 by Çağatay Bulut

 • White Facebook Icon
 • White Twitter Icon
 • White Pinterest Icon
 • White Instagram Icon
 • White LinkedIn Icon

Yaptığımız Seçimleri Kaydedebileceğimiz Bir Yer Var Mı?

En son güncellendiği tarih: 27 Mar 2019Şu anda düşündüğüm şeyin tam olarak ne olduğunu kestiremiyorum. Ancak kendimi bildim bileli bir şeyleri toparlamak düzene sokmak istemişimdir. Dinlediğim müzikleri, okuduğum kitapları, izlediğim filmleri, gezip gördüğüm yerleri, seyahat detaylarımı, hatta sevdiğim yemekleri bile kategorize edip saklamak, istediğim zaman bu "deneyim ve bilgi havuzu" na ulaşabilmek, unuttuklarımı hatırlayabilmek gibi bir isteğim var. Kitaplarda altını çizdiğim paragrafları, kahve içtiğim favori mekanları, kamp için gitmek istediğim yerleri, sevdiğim fotoğrafları, bana ve sevdiklerime özel manevi değeri olan eşyaları kataloglarda tutup dilediğim zaman bu dünyaya adım atmak istiyorum. Yani kitapların kendilerini, müziklerin plaklarını, filmlerin DVD'lerini değil belki, ama bu varlıkların dijital bir künyesini kendime özel koleksiyonlar halinde tutmak, dilediğimde bakıp hatırlamak istiyorum.


Bu sevda uğruna bir çok uygulama kullandım (Kitaplar için Goodreads, filmler için IMDB, müzikler için Youtube, Soundcloud, mekanlar için Google Maps vs). Ancak henüz bahsettiğim bilgileri ve deneyimleri topluca kaydedebileceğim bir uygulama bulamadım. Aslında buna çok yakın bir uygulamayı geçen aylarda keşfetmiştim (Logg - Your Life). Uygulama şu ana kadar gördüğüm en iyi "saklama kabı". Hayatınıza dair her şeyi içine koyabiliyorsunuz. Ancak uygulamanın web arayüzü olmaması, gelecek zamana yönelik plan oluşturamamak ve bazı istediğim filtreleri uygulayamıyor olmak beni daha tatmin edici bir uygulama tasarlamaya yöneltiyor.


Aşağıdaki sorularıma cevap verebilen "tek bir uygulama" karşıma çıkana kadar kendi tasarımım üzerine düşünmeye devam edeceğim;

 • Son 3 yıl içinde izlediğim ve 2012 yılından sonra yapılmış, en beğendiğim bilim kurgu filmleri hangileri?

 • Şimdiye kadar dinlediğim tüm yabancı Jazz müzikleri hangileri?

 • İstanbul'da gitmek istediğim ve henüz gitmediğim burger yapan mekanlar hangileri?

 • Bu yıl okunacaklar listemde neler kaldı?

 • Sabahattin Ali'ye ait okuduğum kitaplardan en sevdiğim bölümler hangileri?

 • Geçen yıl gittiğim konserlerin tarihleri neydi?

 • Bu yıl gitmek istediğim tarihi kesinleşmiş etkinlikler hangileri?

 • En son kamp yaptığım yer ile ilgili aldığım notlar neler?

Kısacası önceden yaptığım, şu an yapmakta olduğum veya henüz yapmadığım ancak yapmak istediğim her şeyi tutabildiğim bir havuz yaratmak, istediğim an bu havuza girip tüm koleksiyonlarımı, deneyimlerimi, anılarımı, hayallerimi kurcalamak, bu deneyim ve bilgi havuzuna keşfettiğim, beğendiğim, etkilendiğim her şeyi eklemek ve bu havuzu görselleştirmek istiyorum. Hayatım boyunca edindiğim ve saklamaya, paylaşmaya değer gördüğüm tüm bilgi ve deneyimleri gelecek nesillere aktarabileceğim etkin bir şekilde düzenlenmiş, tek bir arayüz ile tüm sorulara cevap veren bir oyun alanım olsun istiyorum.


İlk hedefim hem web, hem mobil, hem de sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik/karma gerçeklik platformlarında ürünler çıkarabileceğim bir temel atabilmek. Önümüzdeki zamanlarda bu fikir üzerine daha çok düşüneceğim ve araştırma yapacağım. Bu fikri bir ürüne dönüştürene kadar web sitemin "Koleksiyonlar" sekmesinde biriktirdiğim bilgiler ile yetinmeye devam edeceğim.

21 görüntüleme